13 ciekawych miejsc do zobaczenia (za darmo) w okolicy mostu London Bridge w mniej niż 1 godzinę (przewodnik z mapą)

Dystans do pokonania: 3.2 km

Mapa do nawigacji: Część I (atrakcje 1-8), Część II (atrakcje 8-13)

Do odbycia spaceru wokół mostu London Bridge, będzie Ci potrzebna, nie tylko dobra para butów, ale także sporo odwagi.

Jako że po obejrzeniu kilku słynnych londyńskich drapaczy chmur i kilku poprzednich wersji mostu London Bridge “zanurzymy się” w mroczny świat szkieletów i martwych ciał, wszechobecnych w tej części Londynu.

Zobaczmy więc, co ciekawego oferują okolice London Bridge...



TRASA SPACERU


  1. Wieżowiec “smażący jajka”⁣ - drapacz chmur zwany Walkie-Talkie

(link do lokalizacji)


Budynek 20 Fenchurch Street (zwany także Walkie-Talkie) jest łatwy do rozpoznania dzięki charakterystycznemu zakrzywionemu kształtowi jego elewacji.⁣

Ta 37-piętrowa struktura miała zapewnić miastu nową (atrakcyjnie zlokalizowaną) powierzchnię biurową.⁣


Zanim jednak to nastąpiło Walkie-Talkie przyciągnął uwagę londyńczyków z zupełnie innego powodu.⁣

W słoneczne dni 2013 roku, w okolicy tego budynku można było zobaczyć pracowników biurowych (londyńczyków w garniturach!) stojących na pobliskiej ulicy Eastcheap i trzymających patelnie w rękach.⁣

Smażyli oni jajka na ulicy za pomocą energii słonecznej zgromadzonej przez zakrzywioną elewację budynku Walkie-Talkie.⁣

Oprócz usmażenia jajek, drapaczowi chmur udało się także stopić części (wartego wówczas 155 tys. funtów) Jaguara zaparkowanego w owym felernym punkcie. ⁣

⁣Ostatecznie, 10 milionów funtów (wydane na wymianę szkła w elewacji) rozwiązało problem dewelopera... i pozbawiło nas czegoś, co mogło być bardzo popularną atrakcją turystyczną!⁣


Dziś, budynek ten oferuje bezpłatny dostęp (przy wcześniejszym zarezerwowaniu darmowego biletu) do jego ogrodu (ulokowanego na 37 piętrze) z widokiem na piękną panoramę Londynu.


Przydatne linki:

  • Strona internetowa Sky Garden, gdzie można zarezerwować bezpłatny bilet na wejście do ogrodu na 37 piętrze z piękną panoramą Londynu.

  • Film na Youtube pokazujący smażenie jajek na ulicy Eastcheap w Londynie w 2013 roku.

 

2. Pechowa kanapka z serem i najmniejsza rzeźba w Londynie

(link do lokalizacji)

Drugą ciekawa rzeczą do zobaczenia na tym londyńskim szlaku jest (bardzo trudna do odnalezienia) rzeźba dwóch myszy jedzących ser na ulicy Philpot Lane.


Jest ona uważana za najmniejsza londyńską rzeźbę. Upamiętnia spór dwóch budowniczych (remontujących ten właśnie budynek) w XIX wieku o… kanapkę z serem.


Ta zaciekła kłótnia doprowadziła owych robotników do śmierci. Śmierć nie była spowodowana głodem, ale upadkiem z rusztowania podczas walki. Kanapka z serem została podobno zjedzona przez myszy.


Prawdziwa czy nie, jest to z pewnością ciekawa historia*!

* "Nie pozwól, żeby prawda zepsuła dobrą opowieść." Mark Twain :)

 

3. Jak pewna mała piekarnia zmieniła na zawsze losy całego Londynu (ulica Pudding Lane i Pomnik Wielkiego Pożaru Londynu)

(link do lokalizacji)

Pudding Lane to wąska uliczka w pobliżu stacji metra Monument.

Wygląda ona jak tysiące innych, małych uliczek w Londynie. Jednak wydarzenia, które miały miejsce w piekarni znajdującej się na tej ulicy 350 lat temu (nie ma po niej dziś śladów) zmieniły Londyn na zawsze.

To tutaj właśnie, 2 września 1666 roku, rozpoczął się Wielki Pożar Londynu, który obrócił 4/5 drewnianego Londynu w pył.

To apokaliptyczne wydarzenie upamiętnia pomnik Wielkiego Pożaru Londynu, zwany Monumentem (od niego właśnie wzięła się nazwa pobliskiej stacji metra).

Jest to zapierająca dech w piersiach 62-metrowa wieża, ze spiralnymi schodami w środku. Została ukończona w 1677 roku.

Dzisiaj każdy, kto ma ochotę pokonać 311 schodów (i zapłacić za bilet!), może zobaczyć (przez żelazną siatkę*) panoramę Londynu.

* to zabezpieczenie zainstalowano w 1842 roku w efekcie fali samobójstw, z których połowa była popełniona przez piekarzy!

Przydatny link: oficjalna strona internetowa Monumentu, gdzie możesz sprawdzić aktualne godziny otwarcia atrakcji. Bilety są dość tanie porównując je z innymi popularnymi londyńskimi atrakcjami, można je jednak zakupić wyłącznie na miejscu. Nie ma opcji zakupu biletu przez internet.

 

4. Makieta starego mostu London Bridge i kościół św. Magnusa Męczennika

(link do lokalizacji)

Kościół Św. Magnusa Męczennika jest to dość skromnie wyglądająca (i nieco ukryta pomiędzy innymi zabudowaniami) świątynia, którą możesz znaleźć zaledwie kilka kroków od mostu London Bridge*.

*znajduję się on na ulicy Lower Thames Street, poniżej obecnego mostu.

Jeśli lubisz zwiedzać kościoły, to pewnie nie będzie Cię trzeba długo namawiać na odwiedzenie go, jako że jest to jeden z kościołów zaprojektowany przez Christophera Wrena, uznanego angielskiego architekta, odpowiedzialnego za odtworzenie 52 londyńskich kościołów* po Wielkim Pożarze Londynu w 1666 roku.

*w tym słynnej Katedry św. Pawła w Londynie

Ale są też trzy inne (świeckie) interesujące powody, aby go odwiedzić!

Po pierwsze, brama tego kościoła (widoczna do dzisiaj) służyła niegdyś jako jedyne wejście dla pieszych do Londynu od południa, jako że kościół ten znajdował się na przedłużeniu ówczesnego mostu London Bridge*.

*stary London Bridge znajdował się około 30 metrów na wschód od jego obecnego położenia, właśnie w tym miejscu.

Po drugie, na zewnątrz tego kościoła można zobaczyć niepozornie wyglądający kawałek drewna rzekomo pamiętający czasy rzymskie i potencjalnie pochodzący z pierwszego mostu wybudowanego w Londynie (około 2000 lat temu!).

Towarzyszą mu kamienne pozostałości starego, średniowiecznego mostu London Bridge.

Trzecim i głównym powodem, dla którego zdecydowanie polecam Ci odwiedzić tą świątynię, jest niezwykle ciekawy (sześciometrowy!), papierowy model XIII-wiecznej wersji mostu London Bridge, który znajduje się w tym kościele.

I nawet jeśli nie zdecydujesz się na wizytę, to być może zainteresuje Cię wirtualny spacer po tej świątyni. Strona internetowa kościoła Św. Magnusa Męczennika udostępnia (bezpłatnie) taką opcję.

Wejście do samego kościoła nie jest płatne, ale przed wybraniem się w drogę, polecam Ci sprawdzić na powyższej stronie godziny otwarcia tej świątyni.

 

5. Największy antyk, jaki kiedykolwiek sprzedano - most London Bridge

(link do lokalizacji)

Historia mostu London Bridge jest długa i skomplikowana.

Przez około 18 wieków most London Bridge był jedynym miejscem w centralnym Londynie, gdzie ludzie mogli przekroczyć pieszo Tamizę.

Jednak London Bridge, który dziś jest używany przez londyńczyków to jeden z... najmłodszych mostów w Londynie! Został on zbudowany w 1973 roku i właściwie to powinien nazywać się London Bridge 1.10.

Tak, zgadza się. Wcześniej było wiele wersji mostu London Bridge wybudowanych w tej lokalizacji.

Wspomnę tu tylko o kilku najciekawszych wersjach.

Pierwszy (i dość ważny) most został zbudowany w tym miejscu przez Rzymian 2000 lat temu i można powiedzieć, że dał życie Londynowi.

Wiele mostów później (około 1211 roku) londyńczycy zbudowali coś na wzór mostu Ponte Vecchio we Florencji. Był on jednak dłuższy i dużo bardziej zatłoczony* niż jego włoski odpowiednik.

*to jego papierową replikę można właśnie zobaczyć we wspomnianym wcześniej kościele Św. Magnusa Męczennika

Był on jak małe miasto. Można się było na nim pomodlić (w kaplicy św. Tomasza na Moście), zrobić zakupy (w ponad stu sklepach), a nawet skorzystać z toalety! Było to wówczas jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Londynie, porównywane z dzisiejszą Oxford Street.

*w godzinach szczytu pokonanie tego zatłoczonego mostu pieszo trwało około godziny!

Podobno londyńczycy myśleli, że kluczem do zbudowania trwałego mostu jest pogrzebanie pod nim żywych ludzi (!!!). Duża liczba szkieletów odnajdywanych stale podczas inwestycji budowlanych w tej lokalizacji nie wyklucza słuszności tej teorii!

Ten potencjalny „przepis” na długowieczność mostu nie pomógł jednak poprzedniej jego wersji, zwanej “nowym” mostem London Bridge.

Po 140 latach jego użytkowania zaczął się on zapadać i wymagał wymiany.

Ponieważ potrzeba wymiany tego kluczowego dla Londynu mostu pojawiła się w trudnych ekonomicznie czasach, postanowiono wystawić stary most na sprzedaż!

O dziwo, kupca znaleziono (w Ameryce!), a sam most został oficjalnie największym w historii antykiem, jaki kiedykolwiek sprzedano!

Przejście pod mostem oraz schody po południowej stronie rzeki są pozostałościami z poprzedniego mostu, a dwa kamienne jego fragmenty służą obecnie jako ławki. Możesz je znaleźć niedaleko pobliskiej stacji kolejowej i metra London Bridge.

Pieniądze z tej nietypowej sprzedaży zostały wydane na nowy most, który jest używany do dzisiaj.

Współczesny London Bridge ma dość nieciekawy wygląd. Pomimo tego jest on często mylony z Tower Bridge. Nawet Google czasami się myli!

Ale dość o mostach. Czas teraz poznać znacznie mroczniejsze historie z przeszłości związane z tą historyczną częścią miasta.

 

6. Gotowane ludzkie głowy na szpilach czyli... “WITAMY W LONDYNIE!” (wielka Igła przy wjeździe na most London Bridge)

(link do lokalizacji)

Kamienna Brama była kiedyś częścią starego mostu London Bridge i była to pierwsza rzecz, jaką mogli zobaczyć ludzie wjeżdżający do miasta od południa.

I przez ponad 300 lat była ona używana przez władze miasta do dawania przestrogi nowo przyjezdnym.

Do tego celu używano przegotowanych i pokrytych smołą (dla lepszej konserwacji) głów zdrajców ściętych w Tower of London.

Były one umieszczane na specjalnych palach nad tą właśnie bramą. Miało to skłonić (żywych) obywateli do przestrzegania prawa. W myśl zasady, że jeden obraz jest wart tysiąc słów!*

*zwłaszcza, że przeważająca większość społeczeństwa nie potrafiła czytać!

Ogromny pomnik w kształcie szpikulca po południowej stronie rzeki nie posiada żadnego opisu w postaci tablicy. Trudno jest więc stwierdzić na pewno, czy ma jakikolwiek związek z tą ponurą tradycją. Ale... wygląda jak kolec i znajduje się mniej więcej w miejscu, w którym znajdowała się Kamienna Brama z ludzkimi głowami.

 
 

7. Drapacz chmur Shard 

(link do lokalizacji)

Kolejny obiekt do zobaczenia na tym spacerze ma 72 kondygnacje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych drapaczy chmur w Londynie - Shard (czyli “Odłamek”).

Jest to dość ekstremalny, szklany dodatek do tej historycznej części Londynu. Został on ukończony przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 roku.

Oferuje on (odpłatnie) galerię widokową na wysokości 244 m nad ziemią.

Jest to prawdopodobnie najszybszy sposób, aby zobaczyć Londyn.

Przydatny link: strona internetowa Shard’a, gdzie możesz zakupić bilety wstępu do tej atrakcji.

 

8. Muzeum… TORTUR! (Więzienie Clink)

(link do lokalizacji)

W średniowieczu tereny na południe od London Bridge były miejscem gdzie szukano (niekoniecznie legalnych) rozrywek. Można było znaleźć tam tawerny, teatry lub domy publiczne.

Ta “Sodoma i Gomora” Londynu zarządzana była, w dużym skrócie, przez... biskupa Winchesteru!

Teatry i tawerny pojawiały się tu i znikały, ale był jeden solidny biznes, który utrzymywał się tu przez sześć wieków! Było nim więzienie Clink.

Morderstwa, długi, nielicencjonowana prostytucja* lub po prostu sprzeciwianie się biskupowi, to były typowe średniowieczne grzechy, za które ludzie trafiali za mury tego budynku.

*licencja polegała na opłacaniu biskupowi swego rodzaju haraczu!

Czasy się jednak zmieniły i dziś mury tego więzienia są źródłem rozrywki dla całej rodziny.

Więzienie Clink oferuje szereg narzędzi tortur, z którymi możesz zrobić sobie zdjęcie. A nad wejściem do muzeum wisi klatka z ludzkim szkieletem w środku.

Jest to mroczne przypomnienie o okrutnym średniowiecznym sposobie karania (czasem wciąż żywych) morderców i piratów*.

*ale nie kobiet!

Pozostawiano ich tam do powolnego rozkładu i ku przestrodze innych.

Przydatny link: strona internetowa więzienia Clink, gdzie możesz zakupić bilety wstępu do tej atrakcji.

 
 

9. Pub Szekspira - Anchor

(link do lokalizacji)

Czas na odwiedzenie pierwszego z dwóch starych pubów na tym londyńskim szlaku, pubu Anchor, czyli “Kotwicy”.

Jest to bardzo klimatyczny, wielopoziomowy pub, który podobno był odwiedzany przez samego Szekspira, jako że był on po drodze do jego miejsca pracy, legendarnego teatru Globe.

Wewnątrz pubu można zobaczyć papierową makietę tego teatru oraz pokój Szekspira.

Pub ten jest jak labirynt i zdecydowanie polecam przejść się po wszystkich poziomach, nawet jeśli nie planujesz zatrzymać się tam na dłużej.

Pub ten znajduje się bezpośrednio nad Tamizą i oferuje (w dzień i w nocy) wspaniały widok na Katedrę św. Pawła, która znajduje się po drugiej stronie rzeki.

Zobacz także:

 

10. “Nic nie trwa wiecznie...”- siedzisko wodnego taksówkarza

(link do lokalizacji)

Przyszła pora, aby zobaczyć stare siedzisko taksówkarzy wodnych.

Jest to niewielki kawałek starej, kamiennej płyty przymocowany do ściany jednego z budynków przy ulicy Bear Gardens.

Jest to symbol profesji, która niegdyś “rządziła” nad Tamizą. Mowa tu o ferrymen’ach, czyli taksówkarzach wodnych.

W szczytowym okresie popularności tego środka transportu, ponad 30 tys. takich taksówek pomagało londyńczykom przedostawać się z jednej strony rzeki na drugą.

Była to tania i szybka alternatywa dla kosztownej przeprawy przez (jedyny) most London Bridge (pobierano wtedy opłaty za przekroczenie mostu).

Taksówkarze wodni w przerwach odpoczywali właśnie na tego typu siedziskach i były to miejsca, gdzie można ich było zawsze znaleźć, kiedy potrzebowało się takiej taksówki.

Kierowcy tych “średniowiecznych Uberów przez wieki świetnie sobie radzili dzięki temu, że skutecznie blokowali budowę mostów w Londynie.

 

11. Gdzie tak naprawdę znajdował się teatr Szekspira?

(link do lokalizacji)

Aby zobaczyć, gdzie znajdował się teatr Szekspira (jego obecna rekonstrukcja nie znajduje się w jego oryginalnej lokalizacji) musisz się teraz udać w kierunku ulicy Park Street.

Dokładna lokalizacja fundamentów tego cennego zabytku jest widoczna tam, ale tylko fragmentarycznie.

Powodem jest to, że fundamenty oryginalnego teatru Globe znajdują się na prywatnej posesji, pod domami mieszkalnymi, które też są zabytkowe, a tym samym chronione i nietykalne.

Lokalizacja fundamentów dawnego teatru jest zaznaczona tylko w miejscach, w których wykopaliska były dozwolone, czyli na terenie niezabudowanego parkingu.

 

12. Cmentarz prostytutek Crossbones

(link do lokalizacji)

Cmentarz Crossbones to miejsce wyjątkowe.

Jest to niepozornie wyglądający mały kawałek ziemi (ogród pamięci) położony zaledwie parę minut pieszo od stacji metra London Bridge.

Jest to niesakralne miejsce pochówku ponad 15 tysięcy ludzi z marginesu społecznego Londynu z różnych okresów. Pochowane są tam między innymi średniowieczne Gęsi Winchester – prostytutki, licencjonowane przez wspomnianego wcześniej biskupa Winchesteru.

Pomimo odprowadzania swego rodzaju haraczu do biskupa odmawiano im sakralnego pochówku. Były one tam po prostu zakopywane, bez jakichkolwiek tablic nagrobnych.

Pięknem tego miejsca jest to, że zdeterminowanym mieszkańcom (“sąsiadom” tego cmentarza) udaje się (jak do tej pory) wygrywać potyczki z deweloperami, którzy z pewnością z chęcią wybudowaliby na tym (świetnie zlokalizowanym) kawałku terenu rentowne biurowce lub mieszkania.

Przydatny link: bardzo interesująca strona internetowa wolontariuszy opiekujących się Cmentarzem Crossbones.

 
 

13. Karczma i pub George

(link do lokalizacji)

Na zakończenie tego spaceru mam dla Ciebie jeszcze jeden interesujący pub do odwiedzenia - pub George.

Jest to klimatyczny 350-letni pub (karczma) zlokalizowany w pobliżu stacji kolejowej London Bridge.

Jest to świetne miejsce na odpoczynek po spacerze.


A NA KONIEC CIEKAWOSTKA:

“MOST LONDON BRIDGE ZAWALIŁ SIĘ”


Szczegółowy plan pogrzebu królowej Elżbiety II powstał tuż po jej koronacji w 1953 roku.

Zgodnie z tym planem, zaraz po śmierci królowej, premier Wielkiej Brytanii miał otrzymać telefon z Pałacu.

Rozmowa miała się rozpocząć od słów „London Bridge is down”, czyli “Most London Bridge upadł”.

Plan ten został nazwany Operacją London Bridge i zawierał szczegóły publicznego ogłoszenia śmierci królowej, żałoby narodowej i jej państwowego pogrzebu.

I jak zapewne wiesz, plan ten został spektakularnie wdrożony w życie.


Previous
Previous

Zobacz 25 ciekawych miejsc w okolicy Pałacu Buckingham w mniej niż 1 godzinę (przewodnik z mapą)