14 (bezpłatnych) miejsc do zobaczenia w Greenwich, w mniej niż 2 godziny (przewodnik z mapą)


Dystans do pokonania: 6.4 km

Przy każdej atrakcji turystycznej znajdziesz mapę do jej lokalizacji, a na końcu tego postu znajdziesz mapę całego, opisanego poniżej, szlaku.

Nie ma lepszego miejsca w Londynie na relaksujący spacer niż Greenwich.

Bliskość rzeki, wspaniały Park Królewski i jedne z najpiękniejszych, panoramicznych widoków Londynu - wszystko to połączone z mnóstwem ciekawych historii z przeszłości.

Zapraszam Cię na mój ulubiony szlak spacerowy po tej pięknej dzielnicy Londynu.



Co zobaczę podczas tego spaceru?

Jeżeli zdecydujesz się wybrać na ten londyński szlak to zobaczysz, gdzie (teoretycznie) jest “środek” Ziemi.*

* Przynajmniej od XIX wieku!

Będziesz mieć okazję sprawdzić godzinę za pomocą spadającej, czerwonej kuli oraz podziwiać piękną panoramę Londynu, o mały włos nie zrujnowaną przez najsłynniejszego architekta Londynu, Christophera Wrena.

Zobaczysz pomnik największego (jednorękiego i jednookiego!) bohatera marynarki wojennej Wielkiej Brytanii oraz martwą papugę, także uwiecznioną na piedestale.

Będziesz mieć szansę podążać śladami niezwykle wysokiego rosyjskiego cara, który odwiedził Greenwich 300 lat temu oraz zobaczyć jego (dziwny!) posąg.

Spacer proponuję Ci zakończyć wizytą w “raju” dla kolekcjonerów antyków.

Myślę, że ta trasa nie pozwoli Ci się nudzić.


Kiedy najlepiej odwiedzić Greenwich?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi… niezwłocznie!

Ten spacer jest jednym z najlepszych szlaków spacerowych Londynu bez względu na porę roku.

Kwiecień-maj to najlepszy czas na wizytę w Parku Królewskim Greenwich, ze względu na piękne drzewa kwitnącej wiśni.

Latem, wzgórza tego parku, to idealne miejsce na piknik, a zimą możesz tu pojeździć na łyżwach na jednym z najpiękniej ulokowanych lodowisk w Londynie (link do strony lodowiska, gdzie możesz sprawdzić terminy jego otwarcia).

Wybór należy od Ciebie!


Jak najlepiej dotrzeć do Greenwich?

Jest kilka opcji dojazdu do Greenwich z samego centrum Londynu.

Proponuję Ci dotrzeć do samej stacji kolejowej Greenwich, obsługiwanej przez DLR i National Rail.

 

Są też pobliskie stacje Cutty Sark (DLR) i Maze Hill (National Rail), które stanowią również dogodne połączenia komunikacyjne.

Wejście do tunelu pod Tamizą po południowej stronie rzeki.

Jeszcze inną (dość interesującą) opcją jest skorzystanie ze stacji DLR zwanej Island Gardens.

Jest ona położona po przeciwnej stronie Tamizy niż Greenwich, ale daje to możliwość dodania do tego spaceru zobaczenia pięknej panoramy Greenwich (ulubionego widoku Londynu Christophera Wrena) oraz opcję przejścia tunelem dla pieszych pod Tamizą, zwanym Greenwich Foot Tunnel*.

*Tunel ten jest czynny 24 godziny na dobę i przejście nim jest bezpłatne. Na miejscu są windy, w przypadku ich awarii będziesz mieć do pokonania 87 stopni po stronie północnej i 100 stopni po stronie południowej. Przejście tym tunelem zwiększy długość tej trasy o jakieś 370 m.

Biorąc pod uwagę fakt, że odwiedzasz miejsce narodzin Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii, być może uczcisz tę okoliczność i dostaniesz się tam przy pomocy łodzi, np. korzystając z usług Uber Boat.


Kilka dodatkowych wskazówek zanim wyruszysz w drogę

  • Jest to dość długa trasa (czasami prowadząca pod górę), zatem wygodna para butów to podstawa!

  • W Parku Greenwich nie brakuje ławek, ale fajnie jest zrobić sobie przerwę w bardziej ustronnych miejscach, z daleka od tłumów. Dobrym pomysłem jest posiadanie jakiegoś koca do siedzenia na trawie.

  • Godziny otwarcia Parku Greenwich zmieniają się w ciągu roku (np. zimą park ten jest zamykany o 18:00!), więc sprawdź stronę internetową tego parku, jeśli planujesz odwiedzić to miejsce wcześnie rano albo późnym wieczorem.


TRASA SPACERU


1. Punkt obserwacyjny... “Punkt”

Szlak ten rozpoczyna się 10-minutowym spacerem (nieco pod górę) od stacji Greenwich do pierwszego z trzech punktów widokowych, które chcę Ci pokazać na Greenwich, o nieskomplikowanej nazwie “The Point”(czyli “Punkt”).

Polecam Ci iść ulicami Royal Hill, Point Hill i Maidenstone Hill.

Idąc ulicą Point Hill, jeśli odwrócisz się za siebie, zobaczysz powoli wyłaniający się widok, mały przedsmak tego, czego doświadczysz, gdy dotrzesz na sam szczyt The Point.

Na samej górze, zobaczysz piękną panoramę Londynu, z dość ciekawym widokiem na londyńską dzielnicę biznesową, Canary Wharf.

Widok ten jest atrakcyjny zarówno w dzień jak i w nocy.

Ja osobiście lubię to miejsce za to, że z racji tego, że jest nieco na uboczu, to zazwyczaj nie ma tam zbyt wielu turystów.

Dzięki temu można rozkoszować się piękną panoramą Londynu z dala od tłumów.

 

2. Budynek Ranger's House i tablica południka zerowego

Po chwili odpoczynku w tej pięknej lokalizacji, pora udać się w kierunku Królewskiego Parku w Greenwich.

Ale zanim tam dotrzesz, po drodze możesz zobaczyć jeszcze zacny budynek Range’s House oraz pierwszy (z trzech na tym szlaku!) znacznik południka zerowego.

Jest to łatwa do przeoczenia (bo mała) kwadratowa tabliczka ze skromnym napisem obwieszczającym “środek” ziemi.

Jest ona przymocowana do ściany muru odgradzającego Greenwich Park, kilkanaście metrów za budynkiem Range’s House.

Następnie, idź wzdłuż wysokiego muru ogradzającego Park Greenwich, aż dojdziesz do ulicy Charlton Way, przy której znajduje się brama wejściowa do parku.

 

Ciekawostka: Park Greenwich był pierwszym parkiem królewskim w Londynie, który został ogrodzony (w XV wieku).

3. Aleja Drzew Kwitnącej Wiśni w Parku Greenwich

 

Po wejściu do parku kieruj się w stronę Alei Drzew Kwitnącej Wiśni (Greenwich Cherry Blossom) najlepiej przechodząc przez Ogród Różany (The Rose Garden).

Wiosną, Aleja Drzew Kwitnącej Wiśni w Parku Greenwich to idealne miejsce na zrobienie pięknego zdjęcia.

Następnie udaj się w kierunku Blackheath Ave - jest to szeroka ulica biegnąca równolegle do ogrodzenia parku.

Idąc w kierunku pomnika generała Jamesa Wolfe'a zaczniesz dostrzegać powoli wyłaniający się piękny widok, który każdego roku przyciąga miliony ludzi do tego miejsca.

Ale zanim o tym, to porozmawiajmy najpierw o... czasie.

4. Czerwona Kula Czasu i Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich

Następnym punktem na tym szlaku jest - obowiązkowe miejsce do zobaczenia dla każdego, kto odwiedza Greenwich, Królewskie Obserwatorium Astronomiczne.

Wejście do Obserwatorium jest płatne (link do strony gdzie możesz zakupić bilet), ale przez bramę możesz zobaczyć kluczową atrakcję tego miejsca czyli południk zerowy, tzn. jego fizyczne oznaczenie.

Jest to okazja postawienia jednej stopy na wschodniej, a drugiej na zachodniej półkuli Ziemi.

A jeśli spojrzysz w górę, w kierunku dachu Obserwatorium, to zobaczysz czerwony obiekt przypominający kulę.

Kula ta codziennie* wznosi się kilka minut przed godziną trzynastą i wykonuje nagły spadek dokładnie o godzinie trzynastej.

*Kula Czasu jest nieaktywna w wietrzne dni!

Ta prawie 200-letnia tradycja (odbyło się to po raz pierwszy w 1833 roku) to jeden z pierwszych sposobów, w jaki przeciętny londyńczyk, mógł kiedyś sprawdzić godzinę.

Mógł to zrobić raz dziennie!

Przed bramą Obserwatorium można także zobaczyć pierwszy zegar, który pokazywał londyńczykom (za darmo*) oficjalny czas, bez względu na porę dnia.

*Posiadanie zegarków było wtedy luksusem i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić.

Zegar ten jest jednak nieco inny, niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Ze względu na 24-godzinną numerację (zamiast 12-godzinnej) godzinę dwunastą wskazuje strzałka skierowana w dół (!).

Poniżej tego wyjątkowego zegara możesz znaleźć mosiężne wyznaczniki długości. Każdy odwiedzający to miejsce dotyka je, niejako “na szczęście”.

 

5. Najpiękniejsza panorama Londynu

Widok ze wzgórza, na którym znajduje się Obserwatorium jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych widoków w Londynie.

Każdego roku, ta piękna panorama Londynu przyciąga miliony turystów do tego miejsca.

Widok ten nie jest jednak dziełem przypadku jako że, został on w dużej mierze zaprojektowany (i o mały włos nie zrujnowany!) przez najsłynniejszego architekta w historii Londynu, Christophera Wrena.

Jego pierwszy projekt budynków w tym miejscu zakładał zablokowanie tego pięknego widoku budynkiem tzw. Królewskiego Szpitala Żeglarzy*.

*Dziś Byłego Królewskiego Kolegium Marynarki Wojennej (Old Royal Naval College).

Widok ten “ocaliła” królowa Maria II, która zbulwersowana faktem potencjalnej utraty widoku z okna jej rezydencji* na rzekę, zażądała zmiany tego projektu.

*Jej rezydencją był wtedy 400-letni budynek znajdujący się pośrodku wspaniałego widoku, zwany dziś Domem Królowej (Queen’s House), zobacz punkt 8 tego spaceru.

 

Wren, na życzenie królowej, zmienił swój oryginalny projekt i zamiast jednego budynku stworzył dwa bliźniacze budynki oddzielone od siebie dokładnie o szerokość budynku rezydencji tak, aby mogła ona nadal widzieć Tamizę.

Wydarzenie to przeszło do historii jako “architektoniczna gafa” Christophera Wrena.

6. Punkt widokowy “One Tree”

Polecam Ci teraz udać się w kierunku Tamizy.

Najciekawsza droga do rzeki wiedzie przez kolejne wzgórze, z którego rozpościera się kolejny piękny widok, zwane “One Tree” czyli “Jedno Drzewo”.

Nazwa ta jest na tyle myląca, że po drodze do tego punktu będziesz mijał/mijała nie jedno, ale dziesiątki pięknych, starych drzew.

Na samej górze, oprócz pięknego widoku, znajdziesz sporo ławek, na których możesz odpocząć po tym nieco bardziej wymagającym odcinku drogi.

 

7. Najstarszy pub w Greenwich i kolejne oznaczenie południka zerowego

W Greenwich jest jeszcze jedno oznaczenie południka zerowego.

Nie jest ono tak spektakularne jak to w Obserwatorium Królewskim, ale można je zobaczyć zupełnie za darmo, jako że znajduje się ono zwyczajnie na ulicy Park Vista, dwa kroki od najstarszego pubu w Greenwich, Plume of Feathers.

 

8. 400-letni Dom Królowej

Kolejny punkt tego spaceru to wspomniany już wcześniej Dom Królowej.

Polecam Ci przejść się jego krużgankami oraz zajrzeć do jego środka (wstęp jest bezpłatny po wcześniejszym zarezerwowaniu biletu na stronie tej atrakcji).

Znajdziesz tam kolekcję dzieł sztuki oraz urokliwe spiralne schody.

To pierwsze spiralne schody wybudowane w Wielkiej Brytanii.

 

9. Posąg Martwej Papugi

Kolejna rzecz do zobaczenia na tym szlaku to dość nietypowy dodatek do tej historycznej części Greenwich posąg martwego ptaka.

Jest to nawiązanie do popularnego w Wielkiej Brytanii skeczu komediowego Monty Python’a “Martwa papuga”, w którym klient sprzecza się ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym o to czy papuga jest martwa, czy może tylko ucina sobie drzemkę.

I pomimo tego, że nie jest to prawdopodobnie główny powód, dla którego ta część Greenwich została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to zobaczenie tego posągu z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy.

 

10. Byłe Królewskie Kolegium Marynarki Wojennej oraz “Cztery wesela i pogrzeb”

Byłe Królewskie Kolegium Marynarki Wojennej (Old Royal Naval College) to piękne monumentalne budynki ulokowane w Greenwich, nad samym brzegiem rzeki.

Zostały one, jak już wcześnie wspomniałam, zaprojektowane przez Christophera Wrena w XVII wieku i pierwotnie służyły jako szpital dla rannych marynarzy.

Przeznaczenie tych budynków zmieniało się w trakcie ich istnienia dość często.

Służyły one jako dom starców dla emerytowanych marynarzy, potem jako uczelnia dla młodych kadetów marynarki wojennej, a obecnie służą głównie turystom.

 

Ciekawostka: Znajdująca się we wschodniej części kampusu Kaplica św. Piotra i Pawła była miejscem rozgrywania się drugiego ślubu w kultowym filmie z Hugh Grantem, “Cztery wesela i pogrzeb”. Zachęcam Cię do zajrzenia do środka tej kaplicy. Około południa często można tam usłyszeć (za darmo) muzykę na żywo wykonywaną przez studentów lokalnych uczelni muzycznych.

11. „Czas jest wszystkim… czasem pięć minut decyduje o zwycięstwie lub porażce” H. NELSON – pomnik Nelsona i pub Trafalgar Tavern

Pora zobaczyć nadbrzeże Greenwich i pomnik legendarnego admirała Brytyjczyków, Nelsona*, który stoi obok pubu noszącego nazwę, Trafalgar Tavern.

*To ten sam Nelson, którego kolumnę możesz zobaczyć na Placu Trafalgarskim, w dużym skrócie to taki “Napoleon” Brytyjczyków. Więcej ciekawych historii o admirale Nelsonie możesz znaleźć w moim Spacerze Po Westminster.

Nelson został śmiertelnie postrzelony w wygranej przez Brytyjczyków bitwie pod Trafalgarem.

To właśnie w Greenwich, w sali zwanej Painted Hall (obecnie część The Old Royal Naval College) jego ciało było wystawione na widok publiczny po powrocie na ląd przed jego oficjalnym, honorowym pochówkiem w Katedrze św. Pawła.

W 1805 roku, Brytyjczycy masowo przybywali do Greenwich, aby złożyć hołd temu wielkiemu bohaterowi narodowemu.

W Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich (National Maritime Museum), do którego wstęp jest bezpłatny możesz zobaczyć oryginalny, ponad dwustuletni mundur, który Nelson miał na sobie podczas tego felernego dnia bitwy pod Trafalgarem.

Widoczna jest na nim wyraźnie dziura po kuli, która zakończyła 47-letnie życie admirała.

Na zewnątrz pubu jest mnóstwo ławek z pięknym widokiem na rzekę i znajdujcącą się po jej drugiej stronie dzielnicę biznesową, Canary Wharf.

Koniecznie zajrzyj do środka pubu Trafalgar Tawern, gdzie można znaleźć sporo artefaktów związanych z Nelsonem i historią Greenwich.

Trafalgar Tawern to fascynujące i przytulne miejsce na odpoczynek.

 

Zobacz także: 5 historycznych pubów w Londynie, które warto zobaczyć

12. Statek “Cutty Sark”

Greenwich (i pobliskie Deptford) było miejscem narodzin Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii.

Odwiedzając to miejsce wypada zatem zobaczyć jakiś statek.

Tuż przy wejściu do tunelu Greenwich Foot Tunnel, możesz znaleźć Cutty Shark, legendarny i niegdyś super szybki statek, używany w XIX wieku do transportu herbaty z Chin do Londynu. 

 

Przydatny link: strona, gdzie możesz zakupić bilety wstępu na ten statek.

13. (Dziwny) posąg (wysokiego) cara Rosji

Idąc brzegiem rzeki, kieruj się w stronę pomnika rosyjskiego cara Piotra Wielkiego.

Posąg ten jest prezentem od narodu rosyjskiego dla Greenwich i upamiętnia dość burzliwą, 3-miesięczną wizytę tego cara w Greenwich (miała ona miejsce ponad 300 lat temu).

Główny cel wizyty młodego cara – studiowanie budowy statków – został przyćmiony przez jego ekscentryczne zachowanie.

Ten bardzo wysoki car (miał 2,03 m wzrostu!) słynął z wielu rzeczy.

Bycie dobrym lokatorem nie było jedną z nich.

Jednym z wielu jego “wybryków” było wybicie dziury w ścianie nieruchomości, w której przebywał podczas swojej wizyty, po to aby mieć drogę “na skróty” do stoczni, którą codziennie odwiedzał*.

*Szacowanie strat po burzliwej wizycie Piotra Wielkiego w Greenwich przypadło w udziale Christoperowi Wrenowi, który w tamtym czasie był Królewskim Geodetą.

 

Posąg odzwierciedla niezwykły kształt ciała tego legendarnego cara Rosji (podobno jego głowa była nieproporcjonalnie mała w stosunku do reszty ciała) oraz towarzystwo karła, którego miał u boku w trakcie swojego pobytu w Greenwich.

14. JUNK SHOP (sklep z antykami)

Na koniec tego spaceru zapraszam Cię do odwiedzenia miejsca zwanego “Junk Shop” (w wolnym tłumaczeniu “graciarnia” lub “złomowisko”).

Jest to bardzo klimatyczne miejsce ze starociami zlokalizowane bardzo blisko stacji Greenwich.

Ten - niewielkich rozmiarów - sklep wypchany jest po brzegi przedmiotami, które trudno jest znaleźć gdziekolwiek indziej.

To miejsce, w którym można się łatwo zatracić w poszukiwaniu rzeczy, o których nie miałeś/ miałaś pojęcia, że istnieją, przestępując próg tego sklepu.

Wizyta w tym miejscu to absolutna rozkosz, dla każdego, kto kocha antyki i rzeczy niezwykłe.

 


MAPA SZLAKU

Poniżej znajdziesz mapę całego szlaku (w dwóch częściach). Po kliknięciu na mapę otworzy się w nowym oknie link do nawigacji w terenie.


Część I (atrakcje 1-10):

Część II (atrakcje 10-14):


Czy zainteresował Cię ten post?

Previous
Previous

19 miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając Camden Town (przewodnik z mapą)

Next
Next

8 klimatycznych pubów w Londynie, które warto zobaczyć (wszystkie zlokalizowane w pobliżu głównych atrakcji turystycznych Londynu!)